8 Aralık 2008 Pazartesi

Kurban Bayramınız Mübarek Olsun

kurbanbayrami_islamcokguzel1

KURBAN

Kurban, ibadet niyeti ile belirli zamanda, belirli nitelikleri taşıyan hayvanı, Allah’ın hoşnutluğunu kazanmak amacı ile kesmektir. Kurban kesmek, mali bir ibadettir. Allah’a bir şükran, bir teşekkür borcudur. Kurban kesen, Allah’a yaklaşmış, O’nun hoşnutluğunu kazanmış olur.
Kurban kesmek mal ile yapılan bir ibadettir ve vacibtir. Hicretin ikinci yılında emredilmiştir.
Zenginlerin, kestikleri kurban etlerinden fakirleri yararlandırması, müslümanlar arasında sevgi ve kardeşlik duygularını güçlendirir. Varlıklı insanlarla birlikte yoksullar da sevinir. Kurbanla gelen bu sevinç toplumun huzur ve mutluluğunu arttırır.

Sevgili peygamberimiz: «Kim (mal) genişliği bulur da kurban kesmezse bizim mescidimize yaklaşmasın.» (et-Terğib ve’t-Terhib, c.II, s.155) buyurarak kurban kesmenin zenginler için önemli bir görev olduğunu belirtmiştir.

Kimler Kurban Keser
Aşağıdaki şartları taşıyan kimselerin kurban kesmesi vaciptir:
1) Müslüman olmak,
2) Akıllı olmak,
3) Erginlik çağına gelmiş olmak,
4) Hür olmak,
5) Mukim olmak (Yani misafir olmamak),
6) Nisab miktarı mal veya paraya sahip olmak. (Kurban nisabında mal ve paranın üzerinden bir senenin geçmesi şart değildir.)

Kurban kesiminin vakti, kurban bayramının birinci, ikinci ve üçüncü günüdür. Üçüncü günün akşamından sonra kurban kesilmez.

Hangi Hayvanlar Kurban Edilir
Hayvanlardan sadece koyun, keçi, sığır,manda ve deve kurban edilir. Bunlardan koyun ile keçi bir yaşını, sığır ve manda iki yaşını, deve beş yaşını bitirmiş olmalıdır. Ancak, koyun altı ayını tamamladığı halde bir yaşını doldurmuş gibi gösterişli olursa kurban edilebilir. Keçi için böyle bir durum yoktur, bir yaşını doldurması şarttır.
Koyun ve keçi bir kişi için kurban olur. Sığır, manda ve deve birden yedi kişiye kadar ortaklaşa kurban edilebilir.

Evla olan kişinin kurbanını kendisi kesmesidir. Ancak, kendi beceremezse başkasını vekil eder ve niyet edip kesilirken kurbanına bakar, şahit olur.
Kurbanın eti üçe taksim edilir. Bir parçası kendi ailesine nafaka, ikinci parçası ahbab-ı yarana ziyafet, üçünçü parçası da fakirlere sadaka olarak verilir.
Kurban derisi satılamaz. Evde seccade yapılabilir, ya da fakirlere veya hayır kurumlarına bağışlanabilir.

2 yorum:

Sevgi dedi ki...

SelamunAleykum;

Bu bayram ‘İsmailem hak yoluna,canımı kurban eylerem.!’diyebilenlerin bayramıdır.

Bu bayram ‘Gönül dalında yetiştirdiği meyveleri ALLAH için,sırf O’nun rızasını kazanmak uğruna kendi elleriyle koparabilecek derecede fedakar olanların’bayramıdır.

Bu bayram‘İsmaili meşrebe sahip evlatlar yetiştiren ömrünü bu gayeye ma’tuf hizmetlere adayanların’ bayramıdır.

Bu bayram ‘Ben İslam’ın kurbanıyım diyebilenlerin’bayramıdır.

Bu bayram ‘Yavruları ekmeğe katık yapılıp nefsine arzedilenlerin’bayramıdır.

Bu bayram ‘Yaşadığı topraklar üzerinde Hakk’ın razı olacağı bir hayatı özleyen,bu hayata hayatiyet kazandırmak için gayret sarfedenlerin’bayramıdır.

Ne mutlu bayramı idrak edebilenlere…!

Ne mutlu İsmaillere…!

Ve ne mutlu ‘Hak yoluna canımı kurban eylerem’diyebilenlere.

Bayramınız Mübarek olsun...
Selam ve Dua ile...

Adsız dedi ki...

bayramınız kutlu olsun